Az egészséges vacsorák jegyében.
Mindent imádok, ami köles, hajdina, bulgur, kuszkusz, quinoa, amaránt és ilyesmi.
Tele vannak fehérjével, aminosavakkal (lecitinnel, kolinnal), vitaminnal (A és B), ásványi anyagokkal (vassal, szilíciummal, foszforral,magnéziummal), rostokkal...
A kölesben sok a szalicilsav is, amelyet gyakran használnak a szépségiparban: stimuláló hatást gyakorol a bőrre, hajra, körömre- ezért szép hát a bőrünk,ha sok kölest eszünk!
Az alábbi recept (egy kis lazaccal felturbózva) a Kossuth Könyvkiadó Gabonafélék- Legfőbb energiaforrásaink című könyvéből származik, melyre teljesen véletlenül akadtam rá egy könyvesboltban. Tematikusan csoportosítja a gabonaféléket, és sok- sok receptet ajánl elkészítésükre.
Hozzávalók:
köles
gomba- én barna csiperkét és vargányát használtam
fokhagyma
petrzselyemzöld (jó sok)
kevés fehérbor
só, bors
füstölt lazac szeletek
Elkészítés:
A kölest többször alaposan átöblítem, hogy minden szennyeződést eltávolítsak. Ezután lecsöpögtetem. Már előtte feltettem vizet forrni, körülbelül a köles térfogatának kétszeresét. Mikor már csaknem forr, beleöntöm a kölest, és gyakori kevergetés mellett puhára főzöm.
Ha szárított vargányát használok, ideje beáztazni, kb 10-15 percre.
Közben a friss gombát gombakefével lesúrolom, majd a fokhagymával együtt kevés olajon megpirítom, a lecsöpögtetett vargányával együtt. Öntök hozzá egy kis finom fehérbort is, aminek maradékát vígan elkortyolgattuk a vacsorához.
A gomba kész, a köles megfőtt- ha nagyon leves, lecsöpögtetem. Összekeverem, sózom, borsozom, belevágom a petrezselyemzöldet. Tejszínnel lágyítom.
A tányérra helyezek egy nagyobb pogácsaszaggatót, megtöltöm a masszával, lesimítom, majd eltávolítom a karikát, így szép formát kapok.
A lazacot háromszögekre vágom, melyeket összetekerek, ezzel tálalom a kölest.
1 megjegyzés:
Nagyon finom lehet
Megjegyzés küldése